Lázeňští lékaři Vřídelní polévku radili konzumovat pacientům, kteří měli problémy se žaludkem, jako lehkou večeři. Pomáhala i na kocovinu.
Podle Karlsbader Zeitung se sprudelsuppe čili vřídelní polévka v lázeňském městě vařívala už v polovině 16. století, původně jako snídaně. Některé prameny uvádějí, že jako první ji pro svého pána s mlsným jazýčkem hraběte Rudolfa Chotka v roce 1759 připravil kuchař a cukrář Jan Jiří Pupp, který se pak v Karlových Varech usadil.
Znovuobjevený recept zaujal vedení Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád, které se rozhodlo vřídelní polévku vrátit do povědomí lidí. Zatím je podávána při zvláštních příležitostech, např. na Nový rok nájemcům Vřídelní kolonády.
Suroviny: 1 l vody z karlovarského vřídla, 1 až 2 lžíce světlé jíšky (hladká mouka, máslo), špetka muškátového květu, špetka mletého pepře, máslo na špičku nože, 1 žloutek, nasekaná petrželka, staré pečivo
Do 1 l vřídelní vody přidáme 1 až 2 lžíce světlé jíšky, trochu koření - špetku muškátového květu a pepře, lze doplnit čerstvým máslem na špičku nože. Povaříme a na závěr zakvedláme 1 žloutek.
Ozdobíme nasekanou petrželkou a servírujeme s kousky nakrájeného osmaženého pečiva. Vůbec nesolíme, vřídelní voda je slaná dost!
V létě a na podzim si můžete polévku vylepšit nakrájenými hříbky, ale „musí“ být nasbírány v karlovarských lázeňských lesích mezi Dianou a Linhartem.
.
A pokud problémy se žaludkem nepřejdou, pomůže bylinková kúra PÁLENÍ ŽÁHY A ŽALUDEK.
.
Další krajové recepty najdete pod štítkem Karlovarský kraj