Vyzkoušejte Kimbao gogi s černým česnekem. Stačí vám k tomu jeden černý česnek, trochu oleje, kousky vepřové kýty, jedna cuketa, svazek čerstvé cibulky, dvě mrkve a brambory. Maso osmahneme na oleji zprudka z obou stran, pak stupně zmírníme a přidáme na kolečka nakrájenou mrkvičku, cibulku, neoloupanou cuketu a oloupaný a nadrobno pokrájený česnek. Chvilku dusíme a dodáme nakrájené neoloupané brambory. Až je mrkvička přiměřeně měkká, je Kimbao hotové. A rozhodně si pochutnáte.

.

Hospoda v přístavu se jmenovala Irský husar a byla všude proslavena jako doupě irských republikánů. Devlin sem zamířil těsně před polednem. Už bylo skoro plno. Colum O Brien seděl v zadní kóji a popijel Guinness. Před ním ležel velký talíř, již na první pohled s voňavou dobrotou. Uvázal si ubrousek pod bradu. „ Že se nestydíš, Colume,“ bodře ho pozdravil Devlin, „takhle si pochutnávat na Lancashireskem hrnci! Vždyť je to anglické národní jídlo!“ Tak tenhle úryvek z knížky s názvem Přípitek se satanášem stačil k tomu, aby se Vilda začal pídit potom, co je to za jídlo a ve výsledku a abychom si o víkendu moc pochutnali. A tady máte recept.

Suroviny: ½ kg hovězího (telecího) či skopového masa, 5 brambor, 3 střední mrkve, 2 střední cibule, 1 lžíce hladké mouky, máslo, olej, pepř,  2 lístky bobkového listu, 1 lžička worcestru. ½ l vývaru a tymián

V hrnci rozpustíme kousek másla s olejem a osmahneme na něm na kousky nakrájené maso (4 minuty). Dáme maso z hrnce pryč a necháme v něm změknout na měsíčky nakrájenou cibuli (4 min). Potom vrátíme maso zpátky do hrnce, poprášíme lžící mouky, zalijeme vývarem, přidáme pepř, sůl a bobkový list. Zakápneme lžičkou worcestru, povaříme pár minut a dáme zakryté do trouby na 30 min na 180-200 stupňů. Po půl hodině hrnec vyndáme, přidáme do něj na hrubo nakrájenou mrkev, zamícháme a poklademe plátky brambor silnými 3 -4 mm. Pomažeme rozpuštěným máslem, posypeme tymiánem a dáme na hodinu na 150 stupňů zpátky do trouby. Po hodině odkryjeme a na 180 -200 stupňů necháme ještě půl hodiny péct, až jsou brambory pěkně dozlatova.

.

.

Zákazník nás v krámku nalákal, ať vyzkoušíme Falafel. V Jordánsku, kde strávil nějaký čas, tyhle kuličky, kde základem je cizrna, najdete na ulicích na každém kroku. Vyzkoušel ho i v Čechách, ale nikdy si na něm moc nepochutnal. Byl moc mastný nebo nedochucený. Pustil se proto do vlastní výroby. Nakoupil u nás římský kmín, koriandr a mletý černý pepř, který do Falafelu neodmyslitelně patří. Rozhodli jsme se, že ho taky vyzkoušíme. Na internetu je mnoho receptů a také spousta varování – že cizrna nejde pořádně namlet (někdo ji dokonce strouhá). Pokud nepřidáte mouku, rozpadá se a podobně. Šli jsme do toho pod heslem, že „nejhloupější sedlák má největší brambory“ a fakt se nám povedl. Tak tady je náš recept.

Vysypete sáček cizrny do hrnce a zalijete hodně vodou aspoň pět centimetrů nad cizrnou. Necháte tak 6 i více hodin uležet. Potom scedíte a několikrát propláchnete. Vsypete na drobno nakrájenou cibuli, 5 stroužků nastrouhaného či jinak rozdrceného česneku, 5 lžic nakrájené petrželky, 3 lžičky římského mletého kmínu, 3 lžičky koriandru a 1,5 lžičky černého pepře. Osolíte. Vše rozmixujete tyčovým mixérem. Pokud Vám tam občas zůstane celá kulička cizrny – nevadí. V hotovém Falafelu ji oceníte jako příjemný bonus. Vytvoří se vám taková drsnější hmota, z té pak vytváříte kuličky velké tak 3 cm. Rozpálíte friťák a pak do něj na 4 minuty kuličky vložíte. Hotové pak namáčíte do zakysané smetany a přikusujete zelenou okurku a rajčata. Je z toho sytá a výborná večeře.

.

.

Kuře Tandoori

Smícháte dvě lžíce koření Tandoori Masala s jogurtem a do vytvořené marinády vložíte 6 špalíčků kuřat. Necháte uležet do druhého dne. Špalíčky poskládáte na pečící papír a na pekáčku vložíte do trouby. Necháte péct do doby, než se vytvoří na kuřatech lehounká kůrčička. Podáváte nejlépe s opečeným chlebem a je to moooooc dobrý.

.

.

Krátký příběh o tom, jak jsem se skamarádila se Sumahem. Tohle koření, které v dávných dobách nahrazovalo citron, mně vždycky hezky vonělo, ale když jsem s ním něco vytvořila, nebylo to nikdy ono. Nakonec jsem přišla na chybu, kterou jsem dělala. Dávala jsem ho moc. Dnes už poučená vím, že se Sumahem je potřeba šetřit a pokud se mi pokrm zdá málo kyselý, raději použiji na doladění citron. Takže dnes můj jednoduchý salát z červené čočky se Sumahem miluje celá rodina.

A tady je recept: Celý sáček červené čočky podle návodu na sáčku uvaříte ve vodě, než změkne – je to jenom chvilka. Pak do té čočky nasypete dvě celé jemné pokrájené jarní cibulky a 2 papriky (nejlepší jsou kapie). Posypete lžičkou Sumahu, pokapete citronem, osolíte a vše promícháte. Necháte chvilku uležet a můžete podávat. BABA KOPRA.

.

.

CUKAČKA mistra Bebíčka
- (pozn. mockrát odzkoušena, vždycky luxusní)
.
3 cukety
1 červená paprika
2 zelené papriky
500 g rajčata (lepší menší)
500 g rajčatová omáčka
1 velká cibule
6 stroužků česneku
1 kg těstovin
olivový olej
olivy černé/zelené (černá barva)
navrch balkánský sýr nebo něco zeleného
 
Cibuli orestujeme na oleji dosklovata, přidáme část česneku, tykev, rajčata, papriku, potom zbytek česneku, rajčatovou omáčku. Doba přípravy 20 minut, vaření 20 minut, konzumace 20 minut.
.

.

Potřebujete:  250 g hovězí kližky, 250 g vepřového plecka, 1 klobásu – ne paprikovou, 250 g syrového zelí, 300 g kysaného zelí, 4 lžičky koření Bigos KOPRA protlak, houby, červené víno, sádlo, špek, cibule a sušené švestky

Hovězí kližku nakrájíme na špalíčky 2x2 cm, orestujeme na sádle, přidáme lžičku koření Bigos KOPRA a dusíme. Do dalšího hrnce dáme stejně nakrájené vepřové plecko, opět lžičku koření a také dusíme.

„V některých receptech dávají všechna masa do jednoho hrnce. Zkoušel jsem to, ale výsledek byl o dost horší než ve staré receptuře, kterou jsem použil. Je to kvůli tomu, že udělat hovězí trvá o dost déle než vepřové, takže jedno je pak tvrdší a druhé rozvařené,“ vysvětluje Zdeněk.  

Do třetího hrnce pak vložíme sádlo, nakrájený špek a klobásu, kterou orestujeme. Přidáme syrové zelí, 2 lžičky koření Bigos KOPRA, podlijeme vínem a dusíme. Až bude zelí měkké, přidáme kysané zelí,sušené švestky a ještě chvíli podusíme. Vše smícháme s masem, prohřejeme a můžeme konzumovat, nejlépe s chlebem. Speciálka na koření, bylinky a čaje KOPRA Praha Dejvice

          

 

MDRiOTAyY