Znovuobjevení KAROBU pro děti, diabetiky, alergiky i na hubnutí - vždy ekologický
.
.
Zákazníci v krámku i na našem eshopu www.kopra.cz, začali nakupovat ve velkém KAROB. Co je zatím, jsem se dozvěděla až z odborného tisku. KAROB, neboli rohovník, či svatojánský chléb začal být totiž ve světě velice populární a jeho sláva se šíří i k nám. „Před pěti lety stál kilogram rohovníku asi 40 centů, nyní je to mezi 1,4 a 2,2 eura Tato plodina se stala v potravinářství módou, dělá se z ní mouka, používá se také například jako zahušťovadlo k výrobě majonézy, zmrzliny nebo čokolády, nahrazuje kávu. Kromě toho má rohovník využití v kosmetice či farmaceutickém průmyslu a jeho cena dál roste,“ píše tisk.
.
Rohovník je označován podle příběhu z Bible také jako svatojánský chléb. Podle ní Svatý Jan v divočině konzumoval právě lusky karobu. Plody rohovníku obecného (Ceratonia siliqua) svatojánský chléb, obsahují sladkou měkkou hnědavou dužninu, která se suší a mele na mouku zvanou karob. Mouka z mletých lusků se používá jako náhražka kakaa v potravinářském průmyslu. Karob na rozdíl od kakaa neobsahuje kofein a teobromin a je zdravější, protože neobsahuje téměř žádný tuk a cukr. Produkty z karobu jsou tak ideální pro lidi s alergií na čokoládu a pro lidi, kteří potřebují omezit kalorický příjem. Nejen to, jeho cukr má tak nízký glykemický index, tak že je dokonalé přírodní sladidlo, které dodává energii a je vhodný pro diabetiky. Karobová vlákna lze také s vynikajícím účinkem použít v cereáliích a tyčinkách.
.
Egypťané z plodů Karobu připravovali víno. V některých oblastech Německa a Rakouska se pražené lusky míchají s cikorkou a používají jako náhrada kávy. Lusky a také prášek ze semen jsou v tradiční indické medicíně používány jako účinný prostředek při zánětech střev a kolitidě. Typické je i použití jako zahušťovadlo do polévek a sýrů.
Má příznivý vliv na trávení a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. KAROB je bohatým zdrojem bílkovin, vitamínů A, D a vitamínů skupiny B a minerálních látek jako je mangan, hořčík, vápník a železo.
Sirup vyrobený z lusků rohovníku se na Maltě používá k léčbě bolesti v krku, kašle a průjmu.
Karob může konzumovat každý, tedy i kojící matky. Teplý nápoj z rohovníku je dobrý pít před spaním jako mírný relaxant. Podporuje rychlé usínání a hluboký spánek
Lusky rohovníku jsou oblíbené i jako krmivo pro zvířata. Dřevo rohovníku se používá k výrobě nábytku a jako palivové dříví.
Ze semen se také získává guma připomínající tragant. Má využití v potravinářství, kosmetice, farmacii a podobně.
.
Semena rohovníku byla v minulosti používána v lékárnictví a klenotnictví jako závaží, z čehož pochází váhová jednotka karát. Slovo rohovník pochází z řeckého slova „karát“, což znamená malý roh.
Karob hrál klíčovou roli v různých válkách v průběhu historie, protože je na jedné straně bohatý na výživu a na druhé straně hojně pěstovaný. Během španělské občanské války (1936-1939) zachránilo ovoce rohovníku mnoho lidí před hladem. Dnes si nejstarší v Řecku pamatuje „čokoládu z okupace“ v těžkých časech druhé světové války (1939-1945). Karob se používal i jako náhražka základních potravin, kterých bylo v té době nedostatek (káva, mouka).
.
Pěstování rohovníku začalo před 4000 lety, kdy lidé objevili jedlé vlastnosti lusků (byly oblíbené ve starověkém Egyptě a Řecku). Stromy rohovníku mají obvykle životnost 100 let. Lusk Rohovníku má 8 až patnáct tvrdých semen. Zajímavé je, že rohovník nikdy neonemocní a škůdci ho zdaleka obcházejí. Z těchto důvodů se neošetřuje pesticidy a je tedy pěstován přirozeně ekologicky. Jediným nepřítelem Rohovníku je larva zavíječe rohovníku.
Rohovník může růst v suchém počasí téměř bez vody, takže se lehce vypořádává s napjatými zdroji vody naší planety vystavené klimatickým stresům. Genotypy rohovníku vykazují velkou toleranci k suchu, nízké úrodnosti půdy, brakické vodě, znečištění a vysokým teplotám (až 50 °C). Rohovník může růst na neonové půdě – včetně pouští – kde žádné jiné plodiny nemohou růst bez významných, často neudržitelných investic. Tato plodina se tedy může pěstovat na vyprahlé zemi, která pokrývá 46 procent povrchu planety.
.
Karob ve formě prášku lze skladovat až rok a půl. Pro zajištění bezpečnosti je vhodné tmavé suché místo při pokojové teplotě, které není vystaveno přímému slunečnímu záření. Pokud prášek umístíte do vzduchotěsné skleněné nádoby, bude zcela neporušený a vydrží až dva roky.
.
Připravte dobrotu, kterou zbožňují děti i dospělí. Recept je velmi jednoduchý: karobový prášek se smíchá s mletým sušeným ovocem a ořechy a vytvoří se kuličky. Mohou být rolované v sezamu nebo máku, kokosových vločkách nebo stejném karobu.
.
Milovníci koček a psů vědí, že čokoláda je pro zvířata špatná. Na rozdíl od rohovníku. Výrobci proto často přidávají karob do psích pamlsků, které používají jako odměnu za výcvik.